Islandijos gamta

Islandijos gamta

Islandijos gamta užburia, dažnai priverčia atsipalaiduoti, pamiršti pasaulio rūpesčius ir kasdieninę rutiną. Auksinio smėlio paplūdimiai, kuriuos skalauja šalto vandenyno bangos, žaliuojančios pievos su daugybę įvairiaspalvių gėlių bei ryškiai mėlynos spalvos ežeriukai, kriuose daug didelių ir dar daugiau mažyčių žuvų. Tai tik viena Islandijos pusė, kuri ramina ir atpalaiduoja.

Gražu, bet… Pripažinkte, vien tik drybsoti ar vaikštinėti basomis po pievą būtų nuobodu. Ar ne taip? Reikia ir veiksmo, intrigos bei jauduliuko!

Negaliu aprašyti jausmo, kurį patiriu kaskart žiūrėdamas į žemyn besileidžiančius ledyno liežuvius. Milžiniški ledo gablai pamažu slenka žemyn, skyla ir visu svoriu krenta į smaragdo spalvos lagūną. Lyg patrakęs vanduo ima teliuškuotis į krantą ir lagūnoje plūduriuojančius ledo luitus, taip sukurdamas garsų, bet malonų ir pamažu lėtėjantį ritmą. Atsitokėji, pažiūri į laikrodį ir supranti, kad taip “kaifuoji” jau ilgiau nei valandą. Dar truputėlį ir trauksiu toliau.

Islandijos gamta turtinga upėmis ir įspūdingais kriokliais, jų čia labai daug dėl didžiulių ledynų, kurie užima apie 10 procentų viso Islandijos ploto. Galingų krioklių purslai ir saulės spinduliai sukuria puikų reiškinį – vieną ar net kelias vaivorykštes vienu metu. Jei tik šviečia saulė, o Jūs esate šalia didelio krioklio, galiu garantuoti – Jūs pamatysite vaivorykštę!

Dar Islandijos gamta turtinga karštomis geoterminėmis zonomis, kurių šalyje yra daugiau nei 700. Karštos versmės, iš žemės galmių besiveržiantys geizeriai, kunkuliuojantis purvas ir karšto vandens kaskados. Įsivaizduokite, lauke šalta, pučia stiprus vėjas, norisi sušilti. Išeitis yra! Lysk į karšto vandens upę ar upelį! Prisipažinsiu, kartą teko taip daryti. Netgi priešpiečius neišlipdamas iš vandens pavalgiau.

Keliaujant Islandijoje vaizdas nuolatos kinta: upės, kriokliai, tada nykios lygumos, niurūs lavos laukai, vėl upės ir žaliuojantys slėniai, tada ugnikalniai, krateriai. Neužilgo pasirodo paplūdimiai, fjordai, tada vėl lygumos ir krantai, galiausiai ledynai ir lagūnos. O tada vėl kalnai!

Kalnų čia daugybė, lietuviui toks vaizdas neįprastas ir gana svetimas. Kalnai čia skirtingi, vieni tamsūs, kiti šviesūs, dar kiti – žali su baltomis viršūnėmis. Turbūt didžiausią įspūdį palikusi vietovė visoje Islandijoje – Landmannalaugar. Tai tarsi kitas pasaulis, kuriame gausu spalvotų ir aukštų kalnų. Balta, žalia, mėlyna ir pilka, juoda, oranžinė ir ryškiai geltona. Daug spalvų, bet dar daugiau atspalvių. Vaizdas užgniaužia kvapą!

Pėsčiųjų takas, iš Landmannalaugar į Thórsmörk, pripažintas vienu iš 10 gražiausių ir įdomiausių pėsčiųjų takų pasaulyje. Jei nepatingėsit, pamatysit ir ledynus, ir gražius krioklius, ir lygumas bei žalius slėnius. Taip pat pamatysit ugnikalnius, kanjonus ir lavos laukus. Pratęsę kelionę iki Skogar krioklio, pamatysit 2010 metais išsiveržusio ugnikalnio Eyjafjallajökull kraterį ir išsiliejusios lavos laukus.

Pažiūrėkite nufilmuotą vaizdelį, taip atrodė šio ugnikalnio išsiveržimas.

Kaip jau minėjau, Islandijos gamta yra nuostabi, kerinti ir užburianti. Tačiau jos bendrą vaizdą sudaro ne tik gražus kraštovaizdis. Vasaros metu čia daugybė milijonų paukščių suka lizdus ir laukia išsiritant mažylių, poliarinės lapės tuo tik džiaugiasi – joms tai gardus laimikis. Saloje po kalnus laksto keli tūkstančiai šiaurės elnių, pakrantėse plaukioja ruoniai, o tolėliau nuo jų – didieji banginiai.

Islandijos gamta – Aukščiausi kalnai:

Hvannadalshnjúkur 2119 m
Bárðarbunga 2000 m
Kverkfjöll 1920 m
Snæfell 1833 m
Hofsjökull 1765 m
Herðubreið 1682 m

Islandijos gamta – Didžiausi ledynai:

Vatnajökull 8300 km2
Langjökull 953 km2
Hofsjökull 925 km2
Mýrdalsjökull 596 km2
Drangajökull 200 km2

Islandijos gamta – Didžiausi ežerai:

Þórisvatn 83 km2
Þingvallavatn 82 km2
Lögurinn 53 km2
Mývatn 37 km2
Hvítárvatn 30 km2

Islandijos gamta – Ilgiausios upės:

Þjórsá 230 km
Jökulsá á Fjöllum 206 km
Ölfusá / Hvítá 185 km
Skjálfandafljót 178 km
Jökulsá á Dal 150 km

Islandijos gamta – Aukščiausi kriokliai:

Glymur in Botnsá 190 m
Hengifoss in Hengifossá 128 m
Háifoss in Fossá 122 m
Seljalandsfoss in Seljalandsá 65 m
Skógafoss in Skógá 62 m
Dettifoss in Jökulsá á Fjöllum 44 m

Islandijos gamta – Didžiausios salos:

Heimaey 13.4 km2
Hrísey 8 km2
Hjörsey 5.5 km2
Grímsey 5,3 km2
Flatey 2,8 km2

Islandijos gamta: Įkvepianti svetainė apie Islandiją | Stebėkite Islandiją gyvai .

Susiję straipsniai. Pažvelk, gali būti įdomu:

rojaus kampelis hornstrandir atlanto mormonas patarimai keliaujantiems
HORNSTRANDIR – ROJAUS KAMPELIS HORNSTRANDIR, KELIONĖS DIENORAŠTIS  LATRABJARG – DIDŽIAUSIA PAUKŠČIŲ UOLA  PATARIMAI KELIAUJANTIEMS Į ISLANDIJĄ

EdmisLT