Tirpstantys Islandijos ledynai

Milžiniški ledynai yra neatsiejama Islandijos dalis. Ledynai dengia net 11% (maždaug 11000 kv.km.) viso Islandijos ploto. Apmaudu, bet šie skaičiai nuolatos mažėja – Islandijoje kiekvienais metais ištirpsta maždaug 11 bilijonų tonų ledo.

Ledyno išvaizda

Ledyno ledas yra kitokios spalvos nei įprasto ledo – šviesiai mėlynas ar net turkio spalvos. Ledyno ledas yra labai tankus, nes šis ilgus amžius yra spaudžiamas didžiulio svorio žemyn. Įpatingai tankus ledas į save sugeria visas spektro spalvas išskyrus mėlyną, ši atsispindi ir mes ją matome. 

Pažiūrėję į ledyną ne visada išvysime mėlyną spalvą. Jie nėra sudaryti vien tik iš ledo, juose gausu nuosėdų, smulkaus žvyro ir organinių medžiagų. Taip pat ledyno viduje teka milijonai mažų ir didelių vandens srovių, pasnigus paviršiuje laikosi sniegas, o išsiveržus ugnikalniui – pilki pelenai.

Kaip formuojasi ledynai?

Ledynai formuojasi ten, kur oro temperatūra yra neigiama. Tokiose vietose iškritęs sniegas netirpsta, o kaupiasi. Iš pradžių jo snaigės virsta ledo grūdeliais – firnu, vėliau, per keliasdešimt metų, ledu. Taip per kelis šimtus metų susidaro dideli ledyno luitai.

Kas yra ledyno liežuvis?

Ledyno „liežuvis“ – tai ledyno dalis, kuri slenka žemyn į slėnį, tirpta ir sudaro upes bei ežerus.

Tirpstantys Islandijos ledynai

Pietinėje Vatnajökull ledyno dalyje esantis Heinabergsjökull ledyno „liežuvis“ tirpsta ir traukiasi labai sparčiai. Remiantis 2013 metų Islandijos ledynų tyrimų bendruomenės (Icelandic Society for Glacial Research) duomenimis per metus šis ledyno „liežuvis“ sunyko ir pasitraukė net vieną kilometrą.

Gígjökull ledyno „liežuvio“ nuotraukos 2000-aisiais ir 2013-ais metais. Žiūrėti paveiksliuką dežinėje.

Vatnajökull – didžiausias ledynas Europoje

Didžiausias ledynas Islandijoje yra Vatnajökull, jo plotas sudaro daugiau nei 8000 kv.km. – tai yra apie 8% viso Islandijos ploto. Vidutinis sniego ir ledo dangos storis svyruoja ties 450 metrų, o storiausia ledyno vieta siekia net 1000 metrų.

Iš viso po ledo ir sniego danga yra išsidėstę septyni aktyvūs ugnikalniai. Šis ledynas yra didžiausias ne tik Islandijoje, bet ir visoje Europoje.

Hvannadalshnúkur yra aukščiausia ledyno ir visos Islandijos viršūnė (2109 metrai virš jūros lygio).

10 didžiausių ledynų Islandijoje

  1. Vatnajökull, plotas 8300 kv. km.
  2. Langjökull, plotas 953 kv. km.
  3. Hofsjökull, plotas 925 kv. km.
  4. Mýrdalsjökull, plotas 596 kv. km.
  5. Drangajökull, plotas 160 kv. km.
  6. Eyjafjallajökull, plotas 78 kv. km.
  7. Tungnafellsjökull, plotas 48 kv. km.
  8. Þórisjökull, plotas 32 kv. km.
  9. Eiríksjökull, plotas 22 kv. km.
  10. Þrándarjökull, plotas 22 kv. km.