Patarimai keliaujantiems į Islandiją

Lietuvių pasąmonėje yra susiformavusi ne visai teisinga nuomonė apie Islandiją. Dauguma lietuvių mano, kad Islandija yra labai atšiauri sala, išgyvenimo sąlygo labai sudėtingos, o pasiekti šią nuostabaus grožio salą beveik neįmanoma. Tai nėra tiesa!

Islandijos klimatas yra daug švelnesnis nei galima įsivaizduoti išgirdus šalies pavadinimą, o pasiekti šią salą galima laivais ir lėktuvais. 2016-tų metų vasarą tiesioginius skrydžius iš Lietuvos į Islandiją galite nusipirkti jau dabar. Skrydžių kainą į abi puses – nuo 300 eurų asmeniui.

Islandija yra labai moderni ir civilizuota valstybė, o technologinė pažanga yra tikrai aukšto lygio. Pavyzdžiui, atsiskaitymas mokėjimo kortelėmis (debetinėmis ir kreditinėmis) yra išvystytas puikiai. Baruose, parduotuvėse, greito maisto užkandinėse, taksi, autobusuose ir net kempinguose vidury kalnų galite puikiai išsiversti be grynųjų pinigų.

Tiesioginiai skrydžiai
Tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Islandiją su “Wizz Air” trunka apie 4 valandas.

Skrydžiai su persėdimu
Norintiems išbandyti kitas oro linijų kompanijas, rekomenduoju skyscanner.net bilietų paieškos sistemą. Kainos kinta, todėl jas reikia nuolatos “medžioti”.

Ieškantiems skrydžių savarankiškai, rekomenduoju “Icelandair” oro linijų kompaniją. Patogios kėdės, malonus aptarnavimas ir asmeninis liečiamas ekranas, per kurį nemokamai galite klausytis muzikos ar žiūrėti filmus.

Dauguma lėktuvų Islandijoje leidžiasi Keflavik oro uoste, kuris nuo Islandijos sostinės Reykjaviko nutolęs 50 kilometrų. Nepergyvenkite, už papildomą mokestį autobusas iki sostinės Jus nugabens bet kuriuo paros metu.

Lietuviams, vykstantiems į Islandiją, vizų įsigyti nereikia. Turėkite pasą ir Jums nekils jokių problemų.

Islandijoje grynųjų pinigų turėti būtinybės nėra. Atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis sistema šalyje išvystyta puikiai, jomis galėsite atsiskaityti beveik visur ir visada. Prireikus grynųjų pinigų, juos galėsite išsiimti bankomatuose.

Išsikeisti eurus į Islandijos kronas (ir atvirkščiai) galite CURREXPRIME valiutos keitykloje. Jie žadėjo, kad keliaujantiems po Islandiją pritaikys palankesnį valiutos keitimo kursą. Reikia tik paprašyti.

Jei neturite lietui ir vėjui atsparių rūbų, prieš vykdami į Islandiją būtinai juos įsigykite. Stiprus vėjas ir lietus šioje šalyje yra įprastas reiškinys. Jei planuojate žygius pėsčiomis, patariame įsigyti gerus batus, kurie būtų patvarūs bei atsparūs vandeniui. Planuojantiems rūbus ar avalynę įsigyti Islandijoje, vertėtų atkreipti dėmesį į gerokai didesnes kainas nei Lietuvoje.

Taip pat patariame pasiimti šiltą megztinį. Jei pasiseks, galbūt jo ir nepanaudosite, tačiau prireikus labai juo džiaugsitės.

Patarimai keliaujantiems - Islandija

Nuolat atnaujinama orų prognozė.

Tinkamiausias laikas keliauti Islandijoje – vasara (nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio pabaigos). Tai mažiau vėjuotas ir lietingas laikotarpis. Tuo metų laiku būna labai daug turistų, o mašinų nuomos bei viešbučių kambarių kainos yra didžiausios.

Vasaros Islandijoje, lyginant su Lietuvos vasaromis, yra pakankamai vėsios. Oro temperatūra retai pakyla virš 20 laipsnių šilumos. Tokie skaičiai lietuvių neturėtų gąsdinti, bet reikėtų būti pasirengus stipriam vėjui, kuris ne juokais gali apsunkinti kelionę po šią nuostabią šalį. Aukščiausia kada nors užfiksuota temperatūra Islandijoje – 30,5 laipsniai šilumos (1939 metų birželio 22 diena).

Žiemą vidutinė oro temperatūra žemiau 0 laipsnių nukrenta tik sausio mėnesį. Kalnuose ir Islandijos vidurio aukštumose klimatas kur kas atšiauresnis – daugiau nei 10 laipsnių šalčio. Žemiausia užfiksuota temperatūra Islandijoje – 38 laipsniai šalčio (1918 metų sausio mėnesį).

Kelių Islandijoje yra visokių, nuo puikaus asfalto iki kalnų keliukų, kuriais važiuoti gali tik super džipai. Pagrindiniai keliai (1-as kelias aplink salą, keliai po Snaefellsnes nacionalinį parką ir pan.) yra labai geros būklės, juos be didesnių rūpesčių turėtumėte įveikti su lengvuoju automobiliu. Vairuodami šiais keliais galite apžiūrėti labai daug gražių ir turistų lankomų vietų. Tačiau norint pasižvalgyti po labiau atokias vietas reikia turėti galingesnę transporto priemonę su keturiais varančiais ratais.

Kuo toliau norėsite nuvažiuoti nuo salos pakraščių link vidurio, tuo sudėtingesni ir pavojingesni bus keliai, be tiltų per upes, neasfaltuoti, akmenuoti ir duobėti. Nusiteikite, kad reikės kirsti ne vieną pakankamai gilią upę. Vairuodami tokias transporto priemones kaip Nissan Patrol, Toyota Landcruser,  Toyota Hilux, Jeep Cherokee, Ford Explorer didelių problemų tokiuose keliuose neturėsite.

Miestuose didžiausias leistinas greitis – 50 km/val, važiuojant žvyrkeliu – 80 km/val, važiuojant asfaltuota kelio danga – 90 km/val. Tikrai nerekomenduojama viršyti leistino greičio dėl Jūsų pačių saugumo. Jei jis ribojamas, vadinasi – to reikia. Nesusigadinkite savo nuostabios kelionės!

Islandijoje vairuoti išgėrus yra griežtai draudžiama. Nesvarbu, jei jūs išgėrėte tik pusę bokalo alaus ir sėdote už vairo, sustabdžius policijai, turėsite sumokėti didžiulę baudą.

Kiekviename mažesniame ar didesniame miestelyje tikrai rasite kur apsistoti: svečių namai, viešbutis ar vasarnamis. Nakvynės vietą nesudėtingai rasite ir prie lankytinų turistinių vietų. Kadangi Islandijoje vasaros metu (liepa, rugpjūtis) būna labai daug turistų, rasti nakvynę šiuo laikotarpiu gali būti itin sunku. Patariame kuo anksčiau prieš kelionę susisiekti su viešbučiais ar nakvynės namais dėl kambarių rezervavimo. Teko girdėti, kad kai kurie žmonės, patys planuojantys savo kelionę, kambarius nakvynei rezervuoja jau prieš metus.

Dauguma viešbučių ir kitų nakvynės vietų sezoną pradeda nuo birželio mėnesio, o užsidaro rugsėjo 15 dieną. Su darbo grafiku susipažinti ir rezervuoti kambarius vertėtų iš anksto.

Jei planuojate naktis leisti palapinėje, rasti tam tinkamą vietą bus daug lengviau. Dauguma kempingų yra labai aukštos kokybės (puikiai įrengti dušai, tualetai, virtuvė maistui gaminti, valgomasis), o kaina vienam žmogui svyruoja nuo 4 iki 10 eurų. Kaina priklauso nuo vietovės ir siūlomų patogumų.

Miegantiems palapinėse yra dar viena pigesnė alternatyva: galima susitarti su ūkininkais, kuriems priklauso žemė, kurioje norite apsistoti. Islandai draugiški žmonės, todėl dažniausiai jie neprieštarauja. Tiesa, tuomet neturėsite tualeto, dušo ir kitų kempingo patogumų.

Labai svarbu! Jei jau nusprendėte keliauti po Islandiją ir nakvoti palapinėje, būkite tikri, kad palapinė yra puikios kokybės, atspari lietui ir drėgmei. Turėkite labai šiltus miegmaišius. Net vasaros metu kai kurios naktys būna labai šaltos, kalnuose gali būti ir minusinė temperatūra, todėl būkite tam pasiruošę.

Sudarėme būtiniausių daiktų sąrašą tiems, kurie ketina vasaros metu keliauti pėsčiomis, dviračiais ar tranzuodami.

  • Lietui ir vėjui atsparūs viršutiniai drabužiai.
  • Apatiniai termo drabužiai.
  • Geros kokybės neperšlampanti palapinė ir šiltas miegmaišis.
  • Kelioniniai batai, kurie būtų kiek galima labiau atsparūs vandeniui.
  • Patikima kuprinė.
  • Šilta kepurė ir dar šiltesnės kojinės.
  • Šlepetės ar specialūs bateliai bridimui per akmenuotas upes.
  • Vaistinėlė (labai svarbu turėti pleistrų nuospaudoms, vaistų nuo peršalimo ir skausmo).
  • Turistinis dujų balionėlis ir puodas maisto gaminimui (laužai yra draudžiami).
  • Kompasas ir žemėlapis.
  • Peilis, šaukštas ar šakutė, degtukai ar žiebtuvėlis.
  • Siūlai ir adata, lipni juosta.
  • Tualetinis popierius, muilas, dantų šepetėlis, rankšluostis.
  • Vandens buteliukas, kremas nuo saulės (nejuokaujam!).
  • Saldumynai, šiltas maistas.

Rekomenduoju apsilankyti šiose internetinėse svetainėse:

Tarptautinis kultūros ir informacijos centras – http://www.mcc.is/lithuanian ,

Islandijos lietuvių bendruomenė – http://ltis.org/ .