Islandiškas maistas – ne kiekvienam atvykėliui

Norint paragauti islandiškų produktų visų pirma būtina paminėti tradicinį islandišką jogurtą – „Skyr“, kurio ištakos siekia net vikingų laikus, o pirmą kartą minimas ir islandų Egilio sagoje (skandinavų literatūros klasikoje).

Nėra žinoma, ar šių dienų „Skyr“ jogurtas atitinka gamintą senovėje.  Šis jogurtas tradiciškai buvo gaminamas iš sugižusio pieno, tačiau šiandien yra daromas iš nugriebto pieno ir yra ganėtinai liesas.   Šis produktas pačių islandų yra mėgstamas ir vartojamas kone kasdien pusryčių metu su avižine koše bei riešutais, įvairiomis uogomis (vasaros pabaigoje su kalnų papėdėje surinktomis mėlynėmis).  „Skyr“ yra eksportuojamas į kitas Skandinavijos šalis ir Jungtinę Karalystę.

Rykliena (islandiškai: Hákarl) yra tapusi viena iš žymiausių atrakcijų turistams, tačiau tikrosios ryklienos galima paragauti tik vietinių islandų namuose, nes prekybos centruose parduodama rykliena turi švelnesnį skonį. Tiesa, tradicinis ryklio mėsos paruošimo būdas nėra itin malonus ir mums priimtinas.

Visų pirma, rykliena laikoma žemėje iki kelių savaičių, vėliau ištraukiama ir kelias savaites laikoma lauke. Rykliena, kurią siūlo islandai yra termiškai neapdorota, o konkrečiau tiesiog supuvusi mėsa turinti ganėtinai stiprų amoniako kvapą bei skonį. Dažniausiai kaip delikatesas,  patiekiamas mažytis gabalėlis, o skoniui „nuplauti“ pasiūlomas vietinis stiprusis alkoholinis gėrimas „aquavit.

Planuojant keliones į Islandiją dauguma sužino, kad islandai ypač mėgsta banginieną, kuri lietuviams yra ganėtinai egzotiškas maistas, tačiau šiauriečiams, tai yra viena iš kasdienių patiekalų sudedamųjų dalių. Banginio mėsos paruošimo būdai yra įvairiausi. Islandijoje įprasta, jog banginio mėsa yra lengvai apkepama, įgauna pilką spalvą, o skonis primena jautieną arba lietuvišką patiekalą –  kepenėles. Taip pat, įprasta valgyti rūkytą banginieną, kuri būna įgavusi sodrią spalvą bei malonų skonį. Rūkyta banginio mėsa dažnai yra pagardinama įvairiomis žolelėmis.

Norint nueiti į restoraną paragauti islandiškų patiekalų Reykjavike gali tekti gerokai patuštinti piniginę, vis dėlto galima rasti ne tokių komercinių ir ne centrinėje gatvėje esančių vietinių restoranėlių. Vienas iš jų yra šalia prieplaukos esantis „Sægreifinn“ (liet. Jūros barono restoranas), kurio įkūrėjas yra senas žvejys.

Restoranas įrengtas labai jaukiai, tarsi tikras žvejo namas, o viduje galima rasti net ir paties savininko vaškinę figūrą. Restorane galėsite paskanauti garsiosios omarų sriubos, kuri yra patiekiama su duona, taip pat – šviežios žuvienės. Čia įprasta užsisakyti keptos lašišos, banginienos, menkės – patiekiama ant iešmų su daržovėmis, bulvėmis, ar ryžiais. Verta paminėti, kad į valgiaraštį įtraukta ir daugiau patiekalų, todėl kiekvienas turi iš ko rinktis.

Islandai teigia, kad dešrainis „pylsur“ yra jų išradimas ir tuo labai didžiuojasi. Niekam ne paslaptis, kad islandai yra greito maisto mėgėjai, o tai galima paaiškinti aukštomis maisto kainomis restoranuose, kuris ne visada yra prieinamas ne tik jaunimui, tačiau ir turistams.

Pati žymiausia dešrainių užkandinė (kurią greičiau galėtume vadinti tiesiog kioskeliu) yra „Bæjarins Beztu Pylsur“(adresas:Tryggvatagata 1, 101 Reykjavik), kuris veikia nuo 1937 metų ir yra pati populiariausia vieta tarp vietinių. Reikia turėti omenyje, kad savaitgalį bei naktimis gali tekti stovėti ilgoje eilėje, nes ši vieta yra ganėtinai populiari. Dešrainių nebrangiai taip pat galima įsigyti ir pagrindinėje gatvėje Laugavegur visose „7-24“parduotuvėse..

Islandai tikrai gali didžiuotis kokybiškais ledais, o ir Lietuvoje esame turėję islandišką šaldyto jogurto ledainę „Yoyo“. Kadangi islandų vaikams leidžiama valgyti saldumynus tik savaitgaliais, o dažniausia – šeštadieniais, šiomis dienomis gali tekti pastovėti eilėje. Ledainėse įprasta užsisakyti skirtingo skonio ledų su įvairiais priedais (vaisiais, saldainiais, sausainiais, įvairiais užpilais).

Islandų vaikai ypatingai mėgsta šokoladinį pieno gėrimą „Kókómjólk”, kuris yra vartojamas ne tik deserto metu. Kaip bebūtų keista, vienas iš populiariausių šokoladinių batonėlių yra lenkiškasis „Prince“, taip pat populiarūs „Milka“ šokoladai bei „Oreo“ sausainiai. Norint nusipirkti pigių maisto produktų patartina apsilankyti „Bonus“ maisto prekių parduotuvėje, kurią galima atpažinti iš linksmos ženklo, kuriame vaizduojamas paršelis.

Tradiciškai per Kalėdas patiekiama rūkyta ėriena (island.: Hangikjöt). Šis patiekalas dažniausiai patiekiamas su virtomis bulvėmis užpiltomis specialiu padažu bei žirneliais.

Vienas populiariausių patiekalų islandiškuose namuose yra Svið – avies galva. Teigiama, kad šis patiekalas atsirado, kai islandai jautė nepriteklių ir nenorėjo švaityti jokių gyvūno kūno dalių. Avies galva patiekiama perpjovus ją pusiau, išimamos smegenys. Beveik visi islandai vienareikšmiškai teigia,kad akys yra pati skaniausia šio patiekalo dalis.

Vienas mėgstamiausių patiekalų islandams yra Svið – avies galva

Rykliena / Hákarl

Lietuvio skoniui neįprastas patiekalas – kurio kažin ar ryšitės paragauti kelionės Islandijoje metu – avino sėklidės (hrútspungar). Jos yra rauginamos  išrūgose, į jas įdedama česnako, želatinos bei paslegiama. Kartais iš šio patiekalo gaminamas paštetas.  Masė įgauna akytą  tekstūrą ir gali priminti  menkės ikrus.

Kaip ir šiaurinėje Norvegijos dalyje taip ir Islandijoje ypač populiari džiovinta menkė.

Straipsnį parengė Viltė Brilingaitė