Islandijos krona

Islandijos krona

Valiuta, naudojama Islandijoje, yra Islandijos krona (ISO kodas – ISK). Islandijos krona nėra pastovi valiuta, o ypač per paskutinius 10 metų. Ilgą laiką Islandijoje naudojami pinigai buvo Daniškos kronos, nes šalis priklausė Danijai. Pirmosios Islandijos kronos buvo išspausdintos 1885 metais, nors šalis dar nebuvo laisva. Rugsėjo 18 dieną buvo išspausdinta pusė milijono Islandijos kronų ( 5, 10 ir 50 kronų kupiūromis). Jau kitų metų liepos mėnesį pradėti naudoti 10 ir 50 kronų, o rugsėjį ir 5 kronų banknotai.

Pirmojo Pasaulinio karo pradžioje (1918 metais) Islandija iškovojo suverenitetą, nutraukė Skandinavijos Pinigų Sąjungą (angl. Scandinavian Monetary Union) ir tokiu būdu atskyrė Islandijos kroną nuo Danijos kronos.

Šiomis dienomis Islandijoje naudojami 500, 1000, 2000 ir 5000 kronų kupiūros bei 1, 5, 10, 50 ir 100 kronų monetos. Teoriškai Islandijos krona dar skirstoma į smulkesnius pinigus – viena krona atitinka 100 aurarų, tačiau praktikoje jau senokai nebenaudojami ir yra išimti iš apyvartos.

Planuojantiems kelionę į Islandiją reiktų žinoti, kad ten neverta vežtis daug grynųjų pinigų kronomis, nes visoje šalyje puikiai išvystyta atsiskaitymo kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis sistema. Baruose, parduotuvėse, greito maisto užkandinėse, taxi, autobusuose ir net kempinguose vidury kalnų galite atsiskaityti mokėjimo kortele.

Aišku, niekada negali žinoti, kada prireiks grynųjų, todėl šiek tiek jų turėti reikia. Grynųjų pinigų galima išsiimti bankomatuose beveik kiekviename šalies mieste ar miestelyje. Islandai dažnai pajuokauja, kad jie iš urvų eros peršoko tiesiai į kreditinių kortelių amžių.


EdmisLT