Islandija, ką apie ją žinome

Islandija, ką apie ją žinome

Islandija yra antra pagal dydį sala Europoje, ji pusantro karto didesnė už Lietuvą. Neretai ši nuostabaus grožio, bet maža ir tolima šalis supaprastintuose žemėlapiuose būna pamiršta ir neįtraukiama. Artimiausios valstybės Islandijai: Grenlandija (287 km.), Farerų salos (420 km.), Škotija (798 km.), Norvegija (970 km.).

Nedaug apie šią šalį rašoma spaudoje ar kalbama televizijoje, nebent po ugnikalnio išsiveržimo ar kitokių gamtos išdaigų, kurios apsunkina gyvenimus ne tik vietiniams, bet ir kitų šalių gyventojams. Pavyzdžiui, dėl ugnikalnio Eyjafjallajokull išsiveržimo visame Pasaulyje buvo sustabdyta daugiau lėktuvo skrydžių nei po rugsėjo 11-osios tragedijos Amerikoje.

Islandijoje gyvena 320 000 žmonių, tiek pat arklių bei dvigubai daugiau avių. Vasaros metu čia daugybė milijonų paukščių suka lizdus ir laukia išsiritant mažylių, poliarinės lapės tuo tik džiaugiasi – joms tai gardus laimikis. Saloje po kalnus laksto keli tūkstančiai šiaurės elnių, pakrantėse plaukioja ruoniai, o tolėliau nuo jų – didieji banginiai.

Gyvenimas čia verda, sala yra pilna gyvybės! Ne tik ant žemės paviršiaus, bet ir jos viduje, kur nenusakomas karštis ir verda galinga jėga. Visoje šalyje yra daugiau kaip 700 geoterminių zonų, labai daug senų kraterių bei daugiau nei 20 vis dar aktyvių ugnikalnių, kurie pasiruošę išsiveržti bet kurią dieną. Per paskutinius 100 metų Islandijoje įvyko daugiau nei 35 ugnikalnių išsiveržimai, kurie pakeitė kraštovaizdį ir kai kurių žmonių gyvenimus.

Prieš daugiau nei 20 milijonų metų dėl pamažu viena nuo kitos tolstančių Amerikos ir Eurazijos kontinentinių plokščių, iš žemės gelmių pradėjo veržtis magma. Pradžioje besiveržianti magma plėtėsi ir kilo po vandeniu, bet galiausiai išniro ir taip suformavo Islandijos salą. Beje, kontinentinės plokštės ir toliau plečiasi, taip sukeldamos galingus ugnikalnių išsiveržimus.

Apie Islandiją galima kalbėti daug, bet geriau vadovautis lietuvių liaudies išmintim – geriau vieną kartą gyvai pamatyti, nei 100 kartų apie Islandiją išgirsti ar perskaityti! Pasidomėkite apie šią šalį ir anksčiau ar vėliau jūs ją aplankysite – ji kerinti, stulbinanti ir nepakartojama!

Apie Islandiją: Įkvepianti svetainė apie Islandiją | Stebėkite Islandiją gyvai .


EdmisLT